Координаційна нарада за проєктом Erasmus+ EMINRеM в Технічному Університеті «Гірнича Академія Фрайберга» (Німеччина)
З 2 по 6 травня 2023 року у місті Фрайберг (Німеччина) відбулась координаційна нарада партнерів проєкту Erasmus+ ERASMUS-EDU-2022-CBHE-STRAND-2-101082621 «Магістерська програма з еко-гірництва та інноваційного менеджменту природних ресурсів» за напрямом «Розвиток потенціалу вищої освіти». Зустріч проходила в одному з найвідоміших вищих навчальних закладів Східної Німеччини – Технічному Університеті «Гірнича Академія Фрайберга». В зустрічі взяли участь представники 9 університетів-партнерів із 5 країн: Німеччини, Туреччини, Казахстану, Узбекистану і України. ДонНТУ представляли Ірина Швець, проректор з міжнародних зв’язків та Євген Збиковський, завідувач кафедри хімічних технологій та хімічного машинобудування. Окрім представників ДонНТУ в навчальному візиті від України взяли участь команди Державного університету «Житомирська політехніка» на чолі з ректором Віктором Євдокімовим та Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» у складі першого проректора Артема Павличенко та професора Олексія Ложнікова. Від імені приймаючого вишу всіх учасників зборів привітав директор Інституту гірництва та спеціального будівництва Карстен Дребенштедт.
Програма координаційної зустрічі була дуже насиченою та продуктивною. В перший день координаційної наради всі учасники виступили з презентацією своїх навчальних закладів та команди проєкту. Окрім трьох українських вишів до Фрайбергу прибули також представники Університету Думлупінар Кутахайя (м. Кутахайя, Туреччина), Університету Сатбаєва (м. Алмати, Казахстан), Карагандинського технічного університету (м. Караганда, Казахстан), Ташкентського державного технічного університету ім. Іслама Карімова (м. Ташкент, Узбекистан), Державного гірничо-технологічного університету Навої (м. Навої, Узбекистан).
На другий день роботи учасники координаційної зустрічі з великою зацікавленістю заслухали і обговорили презентації європейських партнерів з Технічного університету «Гірнича Академія Фрайберга» і Університету Думлупінар Кутахайя, які були присвячені розробці навчальних планів магістрів зі спеціальності «Гірництво» з елементами екологічної інженерії та інноваційного менеджменту природних ресурсів. Наприкінці другого дня відбулась дискусійна сесія, на якій були обговорені найактуальніші питання щодо виконання проєкту EMINReM.
Візит до Німеччини не обмежувався офіційними заходами. Учасники координаційної зустрічі мали можливість ознайомитись із містом Фрайберг та його унікальним Музеєм мінералів. Фрайберг – це старовинне гірське місто, яке було засновано в 1186 році неподалік покладів срібла. Пізніше тут було засновано Фрайберзьку гірську академію, яка стала одним із центрів технічної освіти. Свого часу Михайло Ломоносов вивчав гірничу справу саме у цій славетній академії.
Музей мінералів, в якому зібрано зразки з усього світу, є найкращим у Європі. Експозиція музею є досить великою, а колекція мінералів – багата і дуже пізнавальна. Музей займає великий замок на декількох поверхах. А коли дізнаєшся, що в експозиції представлена лише мала частина мінералів, решта ж зберігається в сховищах – взагалі губишся в масштабах колекції. Мінерали зібрані з усього світу, чудово збережені та відібрані за регіонами – від Африки до Далекого Сходу. Взагалі музей та його колекція є вельми унікальними. В її створенні активну участь брала Фрайберзька гірська академія та її науковці, які протягом десятиліть поповнювали колекцію. Без участі Гірської академії створити, зберегти та збільшувати таку колекцію в місті та взагалі в Німеччині було б не можливо. Хто цікавиться мінералами, той неодмінно має відвідати цей Музей.
Основним результатом першого візиту за проєктом EMINReM до Фрайберга стало встановлення нових перспективних зв’язків із партнерами, у тому числі з європейськими університетами, за новим для ДонНТУ міжнародним проєктом Erasmus+ та напрацювання можливостей для подальшого професійного розвитку в сфері екологічної інженерії та інноваційного менеджменту природних ресурсів.